Charakterystyka trybów parkingowych
Tryb parkingowy ma na celu monitorowanie zaparkowanego pojazdu. Sposób jego działania zależeć będzie od możliwości danej kamery samochodowej, zastosowanego w niej zasilania lub stosowania zasilania zewnętrznego. W tym miejscu zachęcamy do zapoznania się z wpisem o rodzajach zasilania kamer.

Pasywny tryb parkingowy
Jest rozwiązaniem prostszym, ale też mniej skutecznym. Opiera się o kamerę zasilaną własnym akumulatorem, która po odłączeniu zasilania pozostaje w trybie czuwania, uaktywniając się w razie wykrycia wstrząsu. Rejestruje wtedy krótkie nagranie, po czym przechodzi w tryb czuwania. Proces jest powtarzalny, o ile nie wyczerpie się akumulator kamery.
Mocne strony
- Dostępny również w tańszych urządzeniach.
- Rozwiązanie domyślnie aktywne w kompatybilnych kamerach, brak konieczności konfiguracji.
Słabe strony
- Nagranie rozpoczyna się po wystąpieniu zdarzenia, które je wzbudziło.
- Ograniczona skuteczność poprzez aktywację za pomocą czujnika wstrząsu.

Aktywny tryb parkingowy
Do działania tego rodzaju trybu koniecznie jest podłączenie kamery samochodowej do źródła stałego zasilania. Najczęściej stosowane są dedykowane adaptery zasilania podłączone do instalacji elektrycznej pojazdu (np. do skrzynki bezpieczników) lub powerbanki zasilające kamery podczas postoju. Przeważnie w wideorejestratorach z aktywnym trybem parkingowym mamy do dyspozycji następujące tryby parkingowe:
- Działanie w oparciu o detekcję ruchu, kiedy zapis następuje w wyniku wykrycia nie tylko wstrząsu, ale również ruchu w polu widzenia kamery.
- Nagrywanie poklatkowe timelapse, kiedy kamera rejestruje w sposób ciągły, zapisując jednak tylko określone klatki obrazu, zazwyczaj można wybrać od 1 do 10 na sekundę. Otrzymujemy wtedy film, który w przyśpieszonym tempie pokazuje przebieg zdarzeń, dzięki czemu więcej unikalnego materiału zmieści się na karcie pamięci, jednak zdarzenia będą zapisane siłą rzeczy w sposób mniej płynny.
- Nagrywanie w obniżonej jakości low bitrate, polegające na nagrywaniu ciągłym, jednak w obniżonej jakości. Mamy wtedy podgląd całości wydarzeń.
Jak widać aktywny tryb parkingowy daje dalece większe możliwości niż pasywny.
Mocne strony
- O wiele wyższa skuteczność.
- Większe możliwości konfiguracji.
Słabe strony
- Nie każda kamera obsługuje aktywne tryby parkingowe.
- Konieczność stosowania źródła stałego zasilania.