Koszyk
viofo kondensator

Akumulator vs kondensator. Jaki sposób zasilania wideorejestratorów jest lepszy?

Rodzaje zasilania kamer samochodowych

Kamera, jak każde urządzenie elektryczne, do pracy wymaga zasilania. W przypadku kamer samochodowych obecnie dostępnych na rynku mamy wybór pomiędzy zasilaniem za pomocą wbudowanego akumulatora lub kondensatora. Oba rozwiązania służą do tego samego, mają magazynować energię z instalacji pojazdu i dostarczać ją do rejestratora. Jednak ze względu na różną budowę mają swoje mocne i słabe strony.

kamery samochodowe zbiorcze min różne grupowe zdjęcie

Akumulator

Mimo, że gromadzi więcej energii elektrycznej niż kondensator, to ogniwa stosowane w rejestratorach samochodowych mają przeciętnie pojemność 10-20 razy mniejszą niż ta, stosowana we współczesnych smartfonach. Przez to kamera zasilana nieprzerwanie tylko z własnego akumulatora, będzie mogła nagrywać w sposób ciągły jedynie kilka lub kilkanaście minut. Pozwoli to na działanie pasywnego trybu parkingowego, gdzie kamera wybudzana będzie okresowo przez ruch lub wstrząsy, jednak jeśli takich wybudzeń będzie wiele, energia zwyczajnie ulegnie wyczerpaniu i urządzenie przestanie działać. 

Akumulator z czasem ulega naturalnej degradacji. Na żywotność akumulatora wpływa ilość cykli ładowania i rozładowywania. Specyfika pracy kamer samochodowych sprawia, że mamy do czynienia z ciągłym ładowaniem i rozładowywaniem, przez co naturalne zużycie ogniwa będzie następowało relatywnie szybko. Proces ten pogłębia praca w niskich i wysokich temperaturach. Jedne i drugie przyspieszają proces degradacji, a w pojeździe występować będą chociażby w zależności od zmian pór roku.  

W sytuacji skrajnego zużycia akumulator może przestać wypełniać prawidłowo swoją funkcję. Może to powodować resetowanie ustawień urządzenia, lub co gorsze, uniemożliwienie poprawnego zapisu pliku po utracie zasilania z gniazda zapalniczki.

W bardzo rzadkich przypadkach uszkodzony akumulator potrafi spuchnąć, powodując fizyczne uszkodzenie urządzenia, w którym jest zainstalowany.

bateria akumulator

Mocne strony

Słabe strony

Kondensator

Mając na uwadze niską trwałość akumulatorów, producenci zaproponowali urządzenia zasilane kondensatorami, jako rozwiązanie z definicji trwalsze. Kondensator nie ulega procesowi zauważalnego zużycia i lepiej znosi wystawienie na niską, czy wysoką temperaturę

Nie jest jednak też tak, że kondensator jest rozwiązaniem lepszym pod każdym względem. Niestety posiada on zauważalnie mniejszą pojemność. Zasadniczo jego działanie ogranicza się do tego, że po rozruchu pojazdu najpierw ładowany jest kondensator, który zapewnia zasilanie kamery. Po odłączeniu zasilania z gniazda zapalniczki energii wystarcza tylko na poprawne dokończenie zapisu pliku. Kamery zasilanej kondensatorem nie uruchomimy bez zewnętrznego zasilania. 

Kondensator nie umożliwi więc czuwania kamery bez zewnętrznego zasilania. Nie mamy tym samym dostępu do pasywnego trybu parkingowego. Kamery z kondensatorem sprawdzą się jednak lepiej przy zastosowaniu adaptera stałego zasilania i pracy w aktywnym trybie parkingowym.

Mocne strony

Słabe strony

Dodaj komentarz
Doświadczenie i specjalizacja

W branży samochodowych rejestratorów jazdy działamy nieprzerwanie od 2014 roku.

Darmowa dostawa 24h

Zamówienia o wartości już od 500 zł objęte są bezpłatną dostawą.

Zakupy bez ryzyka

Masz aż 20 dni od otrzymania przesyłki na bezkosztowy zwrot zamówienia.

Bezpieczne płatności online

Zapłać szybko i bezpiecznie przelewem, BLIK'iem, kartą lub poprzez Google / Apple Pay.