Koszyk
kamery samochodowe zbiorcze min różne grupowe zdjęcie

Dlaczego warto posiadać kamerę samochodową?

kamery mix 3w1

Niezależnie od ilości pokonywanych kilometrów polskie drogi są miejscem potencjalnie niebezpiecznym, o czym świadczą statystyki zdarzeń drogowych. O ile trudno o uniwersalne rozwiązanie pozwalające na uniknięcie każdego źródła zagrożenia, to w spornej sytuacji wspomóc nas może nagranie przebiegu wydarzeń.

Zdarzenie drogowe jest sytuacją niezwykle stresującą, w której ludzie potrafią reagować nerwowo i nieracjonalnie. Niczym dziwnym nie będzie to, że obie strony będą przekonane o słuszności swoich racji. Co jednak w sytuacji, kiedy druga strona przedstawia przebieg inny, niż faktycznie zaistniały, a obie wersje mogą wydawać się równie prawdopodobne dla służb? Miejmy nadzieję, że nikt z nas nie będzie nigdy w takiej spornej sytuacji, jednak lepiej zabezpieczyć się na taką ewentualność.

kamery samochodowe zbiorcze min różne grupowe zdjęcie

Kamera nie tylko na wypadek zdarzenia drogowego

Obecnie na rynku kamer mamy dostęp do modeli, których funkcjonalność wykracza dalece poza tylko zwyczajne rejestrowanie przejazdów. Spotyka się modele wspomagające kierowcę w unikaniu fotoradarów, czy utrzymaniu na pasie ruchu. Wiele rejestratorów potrafi monitorować zaparkowany pojazd. Jeśli dobrze dobierzemy kamerę do naszych potrzeb, może ona zacząć stanowić stałe wyposażenie pojazdu, bez którego nie będziemy w stanie wyobrazić sobie podróży samochodem.

kamery samochodowe zbiorcze min różne grupowe zdjęcie

Funkcje wsparcia kierowcy

Wideorejestrator pozwala nie tylko na wybronienie się w sytuacji konfliktowej, ale również pomoże uniknąć tych kłopotliwych, ostrzegając nas o fotoradarach. Funkcja nie gwarantuje wprawdzie 100 procentowej skuteczności, ponieważ działa na tyle dokładnie, na ile dokładna jest udostępniana nieodpłatnie przez producenta baza fotoradarów. Jednak w wielu sytuacjach potrafi podpowiedzieć, kiedy zdjąć nogę z gazu. Niektóre kamery potrafią również ułatwić nam przejazd przez odcinkowy pomiar prędkości, wyświetlając aktualne ograniczenie, naszą prędkość, podając przy tym za ile znajdziemy się w strefie pomiaru oraz ile pozostało nam do opuszczenia kontrolowanego odcinka.

Innymi ciekawymi możliwościami wsparcia są funkcje ADAS, pomagające utrzymać odpowiednią odległość od poprzedzającego pojazdu, czy ostrzegające przed zmianą pasa ruchu. Nie mają one wprawdzie pełnej skuteczności, ponieważ kamera nie wie, czy wykonujemy manewr zamierzony, czy nie. Nie będą także polecane w warunkach miejskich, jednak na dalszej trasie mogą pomóc w warunkach spadku koncentracji.

Kamera samochodowa Mio MiVue 846

Lokalizacja GPS i jej zastosowania

Coraz powszechniejszym wyposażeniem kamer samochodowych staje się moduł GPS. Potrafi on nanosić na nagrania aktualną prędkość pojazdu. Nie są to wprawdzie dedykowane urządzenia do mierzenia prędkości i możliwa jest sytuacja, gdy tak dokonany pomiar prędkości zostanie zakwestionowany, jednakże może on służyć jako argument w konfliktowej sytuacji. Pamiętajmy jednak również o tym, że zarejestrowana prędkość może być również mieczem obosiecznym. Obok prędkości mamy możliwość odczytania z nagrania współrzędnych geograficznych, czyli łatwo możemy ustalić miejsce danego zajścia. Czasami możemy również prześledzić w dedykowanej aplikacji przebieg naszych tras. Rzadziej lokalizacja GPS dzięki ciągłemu przesyłowi danych do telefonu poprzez Bluetooth, może posłużyć do odnalezienie zaparkowanego pojazdu dzięki funkcji „znajdź mój pojazd”.  

70mai a500s

Monitorowanie parkingowe

Nawet proste modele z niższej półki zapewniają podstawową ochronę zaparkowanego pojazdu dzięki pasywnemu trybowi parkingowemu. Jest to mało zadowalające rozwiązanie, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę modele obsługujące aktywny tryb parkingowy, wraz z dostępem do stałego zasilania, sprawa przedstawia się całkiem inaczej. Dostajemy wtedy dostęp do monitorowania nie tylko dzięki czujnikowi wstrząsu, ale także wykrywania ruchu w obrębie pola widzenia kamery, jak i możliwość nagrywania w sposób stały, z obniżoną jakością, czy w formie filmu poklatkowego. Więcej informacji odnaleźć można w artykule o monitorowaniu parkingowym w wideorejestratorach.

kamery samochodowe zbiorcze min różne grupowe zdjęcie

Zestawy dual

Bezdyskusyjnie nagrywanie tego, co przed pojazdem jest priorytetowe. Coraz większą popularność zyskują jednak zestawy dual, oferujące dwie kamery, jednocześnie rejestrujące materiał z przodu, jak i z tyłu pojazdu. Wprawdzie za pewną regułę uznać można, że niejako z automatu osoba, która nie zachowała należytego odstępu od pojazdu poprzedzającego jest sprawdzą stłuczki, to w wypadku ucieczki z miejsca zdarzenia nagranie z kamery tylnej może być nieodzowne do odnalezienia sprawcy. Kamera tylna niesłychanie zwiększy pole widzenia objęte monitoringiem, w trybie parkingowym. 

Kamera lusterkowa MBG Line HS900 PRO Opcja cofania

Jeśli jednak mamy już kamerę przednią, a chcielibyśmy uzupełnić funkcjonalność o kamerę tylną, często mamy taką możliwość. Jeśli nasza kamera znajduje się na liście kompatybilności, możemy dokupić moduł tylny. Jeśli nasza kamera nie obsługuje takiego rozwiązania, możemy zamówić osobny zestaw kamery samochodowej i zainstalować go z tyłu. 

Kamera tylna 70mai RC09

Opcja kamery cofania 

Modele takie jak MBG Line HS900 PRO, czy Mikavi PQ5 rozbudowują możliwości kamery tylnej o opcję kamery cofania. Dzięki tym modelom mamy nie tylko możliwość nagrywania, ale również podglądu obrazu z kamery tylnej, wraz z naniesionymi liniami pomocnymi, co ułatwia cofanie. Rozwiązanie to docenią zwłaszcza użytkownicy pojazdów większych, lub każdy kierowca auta, w którym lusterka zewnętrzne wydają się trochę zbyt małe.

hs900 cofanie

Podsumowanie

Współczesna kamera samochodowa potrafi być kompleksowym narzędziem do monitorowania i wspierania w czasie jazdy oraz postoju. Pomoże w sytuacji zdarzenia drogowego, jak również przy pokonywaniu dalszych tras. Gdy jednak zestawimy jej cenę z wartością pojazdu, okazuje się, że nawet modele ze średniej i wyższej półki nie wydają się drogie, mając na uwadze spokój i możliwości wsparcia, jakie oferują.

kamery samochodowe zbiorcze min różne grupowe zdjęcie
Dodaj komentarz
Doświadczenie i specjalizacja

W branży samochodowych rejestratorów jazdy działamy nieprzerwanie od 2014 roku.

Darmowa dostawa 24h

Zamówienia o wartości już od 500 zł objęte są bezpłatną dostawą.

Zakupy bez ryzyka

Masz aż 20 dni od otrzymania przesyłki na bezkosztowy zwrot zamówienia.

Bezpieczne płatności online

Zapłać szybko i bezpiecznie przelewem, BLIK'iem, kartą lub poprzez Google / Apple Pay.