Wielu kierowców ma w zwyczaju zakładanie do jazdy okularów z polaryzacją, których to funkcją jest zmniejszanie intensywności odbić deski rozdzielczej widocznych na szybie przedniej, a tym samym poprawa komfortu prowadzenia pojazdu. Odpowiednikiem takich okularów dla obiektywu kamery samochodowej są specjalne nakładane filtry polaryzacyjne.

Działanie filtra polaryzacyjnego
Filtr polaryzacyjny ma na celu wyeliminowanie odbić różnego typu odbić, zwiększenie przejrzystości i poprawę saturacji barw. W przypadku kamer samochodowych najistotniejsza będzie ta pierwsza właściwość. Poprzez swoje działanie zmniejsza też ilość przepuszczanego światła.
W zależności od konstrukcji danego pojazdu i panujących warunków zewnętrznych na szybie przedniej pojawiać się będą dokuczliwe odbicia deski rozdzielczej. Pamiętać należy, że żaden filtr nie jest w stanie wyeliminować wszystkich odblasków w każdych możliwych warunkach. Jednak nagranie z zastosowanym filtrem będzie przyjemniejsze w odbiorze i czytelniejsze. Refleksy nie będą przysłaniały tego, co istotne, w sposób tak dokuczliwy.

Kiedy warto stosować?
Skuteczność działania filtra będzie różniła się w zależności od pojazdu, w którym umieszczony będzie rejestrator. Zazwyczaj w pojazdach z jasną tapicerką refleksy będą bardziej dokuczliwe. Niestety ciemne wnętrze i deska rozdzielcza nie będą gwarantować zupełnego braku odbić. Istotny okazuje się również rodzaj materiału i to, w jakim stopniu odbija on światło. W uproszczeniu przyjąć można, że jeżeli w danym pojeździe odbicia w szybie są mocno dokuczliwe, to filtr stosować warto. Zwłaszcza jeśli podróżujemy głównie za dnia.

Sytuacja komplikuje się, jeśli samochodem poruszamy się często po zmroku. Wprawdzie filtr dalej eliminuje wtedy odbicia i poprawia czytelność, to niestety ilość zabieranego przez niego światła może pogorszyć jakość nagrania. Generalnie im niższej klasy rejestrator, który gorzej radzi sobie w warunkach nocnych, tym mocniej odczuje on spadek ilość światła zabranego przez filtr. To, na ile pogorszenie jakości nagrań będzie widoczne, zależeć będzie od danej kamery.
Podsumowanie
Reasumując jeśli borykamy się ze znacznymi refleksami w pojeździe i podróżujemy w większości za dnia, filtr jak najbardziej stosować warto.
Jeśli natomiast podróżujemy często w nocy, a nasza kamera radzi sobie nie najlepiej w warunkach słabego oświetlenia, wtedy stosowanie filtra może okazać się chybionym rozwiązaniem.
Mocne strony
- Zmniejszenie odblasków
- Poprawa czytelności
Słabe strony
- Zmniejszenie ilości światła