Koszyk
karty pamięci zbiorcze mix

Jaką kartę pamięci wybrać do kamery samochodowej?

Wielu kierowców może nie zdawać sobie sprawy, jak istotne znaczenie ma karta pamięci zastosowana w ich wideorejestratorze. Ale wyobraźmy sobie sytuację zdarzenia drogowego, po którym chcemy odtworzyć nagranie, natomiast okazuje się, że naszych cennych danych nie jesteśmy w stanie odzyskać z powodu awarii karty. Nie jest to sytuacja abstrakcyjna, jeśli zaoszczędziliśmy na tym małym, ale jakże istotnym elemencie. 

karty pamięci zbiorcze mix

Działanie karty pamięci 

W kamerze samochodowej karta pamięci pełni rolę nośnika danych, na który to kamera zapisuje rejestrowany materiał. Przy próbie włączenia rejestratora bez zainstalowanej karty pamięci otrzymamy komunikat o konieczności jest włożenia. Dzieje się tak dlatego, że karta pamięci jest elementem niezbędnym do prawidłowego działania kamery samochodowej. Bez karty pamięci, lub przy awarii karty, kamera nie będzie w stanie realizować swojej podstawowej funkcji, czyli zapisywania nagrania dokumentującego przebieg zdarzeń w czasie jazdy lub postoju pojazdu. Wyjątkiem będą tutaj tylko rejestratory z pamięcią wbudowaną, w których to z założenia nie instalujemy dodatkowej pamięci. 

Należy mieć na uwadze, że karta pamięci w kamerze samochodowej działa w sposób ciągły. Zawsze wtedy, gdy kamera działa, następuje zapis na nośnik pamięci do momentu jego zapełnienia, a następnie nadpisywane są najstarsze pliki i proces się powtarza. Jest to o tyle istotne, gdyż żywotność wszystkich nośników pamięci liczona jest liczbą cykli zapisu. Widzimy więc doskonale, że w wideorejestratorze karta pamięci nie będzie miała łatwego życia. Nie dość, że jest bardzo intensywnie zapisywana, to jeszcze pracować musi w warunkach skrajnych temperatur, w zależności od danej pory roku.

karty pamięci zbiorcze mix

Sprawdzone, czyli jakie?

W naszej ofercie mamy tylko karty pamięci pochodzące z pewnego źródła. Jedynie oficjalne kanały dystrybucji są gwarantem otrzymania karty oryginalnej. Niestety na rynku znaleźć można karty podrabiane, które nie mają nic wspólnego z osiągami i poziomem niezawodności produktów oryginalnych.

Stosujemy tylko karty pamięci wiodących producentów, które wcześniej testujemy w czasie testów wideorejestratorów. Dzięki temu mamy możliwość sprawdzić, jak dane modele kart sprawdzają się w konkretnych kamerach. Doświadczenia te są nieocenione w kontekście wychwytywania ewentualnych braków kompatybilności.

Polecamy zwłaszcza karty pamięci o podwyższonej wytrzymałości z serii “Endurance”. Oparto są one o najwytrzymalsze moduły pamięci i dedykowane są do systemów ciągłego zapisu, jak systemy monitorujące, czy kamery samochodowe właśnie.

Na przykładzie kart pamięci Samsung z serii PRO Endurance producent określa trwałość jako pozwalającą na zapis nawet do 17 520 godzin materiału ciągłego! Dodatkowo cechuje się 25 razy większą wytrzymałością niż poprzednie karty charakteryzujące się wysoką prędkością odczytu i zapisu. 

karty pamięci zbiorcze mix

Jaką pojemność wybrać?

Przy doborze pojemności karty musimy mieć przede wszystkim na uwadze to, jakie pojemności są obsługiwane przez daną kamerę. Stosowną adnotację umieszczamy przy każdej kamerze, w zakładce “Dane techniczne” i wierszu “Max pojemność pamięci”. 

Następnie warto odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakiej ilość nagrań wstecz chcielibyśmy mieć dostęp. Ponieważ kamera zapisuje w sposób ciągły, kiedy zapełni swoją pojemność, zapis rozpoczyna się od nowa, nadpisując stare pliki. To ile godzin nagrań jesteśmy w stanie zapisać zależy od dwóch czynników, czyli pojemności karty oraz przepływności materiału zapisywanego przez daną kamerę, czyli tego, jaką ilość pamięci kamera zapisuje w każdej sekundzie pracy. Kamery samochodowe zazwyczaj zapisują od ok. 15 do ok. 25 Mbps. Wartość ta rośnie przy zestawach dual z kamerą tylną. Aby ułatwić wyliczenia posiłkować można się poniższą tabelą.

pojemności kart czas zapisu

Dla uproszczenia przyjąć można, że najkorzystniej stosować maksymalną pojemność, którą obsługuje dana kamera. Dzieje się tak z dwóch głównych powodów. Z jednej strony mamy wtedy dostęp do największej ilości nagrań, a z drugiej karta poddawana będzie rzadziej kolejnym cyklom zapisu w wyniku skończenia się pamięci, co korzystnie wpłynie na jej żywotność

Czy prędkość jest ważna?

W kamerze samochodowej prędkość musi być co najmniej wystarczająca. Natomiast od pewnego momentu dalsze zwiększanie prędkości przesyłania nie będzie niosło ze sobą jakichkolwiek korzyści w pracy kamery, a przydać się może jedynie w przypadku kopiowania danych z karty w komputerze. W praktyce przyjąć można, że klasa prędkości 10 / U1 będzie wystarczająca do wszystkich dostępnych kamer samochodowych.  Naturalnie wszystkie dostępne w naszej ofercie karty mają co najmniej tak dobre parametry

karty pamięci zbiorcze mix

Podsumowanie

Reasumując jeśli zależy nam na spokoju, że będziemy w stanie odtworzyć nagrania z kamer, na karcie pamięci nie można oszczędzać. Zaryzykowałbym nawet tezę, że pewniejszym rozwiązaniem będzie niższy model wideorejestratora, ale z markową kartą pamięci, niż wyższy model, ale z kartą pamięci, na której nie można polegać. 

karty pamięci zbiorcze mix
Dodaj komentarz
Doświadczenie i specjalizacja

W branży samochodowych rejestratorów jazdy działamy nieprzerwanie od 2014 roku.

Darmowa dostawa 24h

Zamówienia o wartości już od 500 zł objęte są bezpłatną dostawą.

Zakupy bez ryzyka

Masz aż 20 dni od otrzymania przesyłki na bezkosztowy zwrot zamówienia.

Bezpieczne płatności online

Zapłać szybko i bezpiecznie przelewem, BLIK'iem, kartą lub poprzez Google / Apple Pay.