
Budowa
Obie kamery składają się z modułu głównego i wypinanego uchwytu mocującego. Kamery wykonane są z dobrej jakości tworzyw sztucznych. W dłoni sprawiają solidne wrażenie. Delikatne ściskanie nie wywołuje niepokojących dźwięków. Kamery mocowane są do szyby za pomocą solidnej przyssawki, natomiast sam uchwyt posiada głowicę kulową, zapewniającą możliwość regulacji położenia. Budowę urządzeń należy uznać za solidną i budzącą zaufanie.

Sposób zasilania
W zestawie znajdziemy zasilacz do gniazdka zapalniczki samochodowej, zakończony przewodem micro-USB o długości ok. 3,5 metra, który wpinamy bezpośrednio do kamer. Obie kamery zasilane są wbudowanymi akumulatorami, które pozwalają na pracę pasywnego trybu parkingowego. W czasie testów nie było problemów z włączaniem urządzeń. Nie stwierdzono również samoczynnego wyłączania się podczas pracy, czy też innych problemów z poprawną pracą.

Wyświetlacz
Tyły urządzeń wypełnia dobrej jakości ekran o przekątnej 3 cali, zapewniający nienaganną widoczność w pojeździe. Ekran pozostaje czytelny nawet w słoneczny dzień, a wyświetlane informacje prezentowane są w przemyślany sposób. Poniżej ekranu znajdują się przyciski dotykowe do sterowania kamerą. Ich używanie nie sprawia trudności, a szybkość reakcji jest na dobrym poziomie.

Wysokiej jakości matryca
Zagłębiając się w specyfikacje techniczne wideorejestratorów z niskiej półki cenowej często spotkać możemy się z brakiem informacji o zastosowanej matrycy, lub użyciu takiej, która jest niskiej klasy. Szczęśliwie w przypadku omawianych produktów Mio producent nie poskąpił na tym kluczowym podzespole. W obu modelach znajduje się matryca wiodącego producenta jakim jest firma Sony. Dodatkowo zastosowane przetworniki należą do linii STARVIS, która to od lat jest gwarancją dobrych osiągów w trudnych warunkach oświetleniowych. Matryce światłoczułe Sony Starvis są stworzone z myślą o rejestratorach jazdy, więc ich użycie w kamerach z niskiej półki cenowej stanowi ogromny plus.

Jakość nagrań
To, jak prezentuje się nagranie z kamery samochodowej wynika w ogromnym stopniu z opisywanej powyżej matrycy. Niezwykle ważna jest jednak jakość zastosowanej optyki. W przypadku, gdy jest ona niskiej jakości, ostrość może być nierównomierna w obrębie kadru. Pojawiać mogą się też pogarszające czytelność wady optyczne. Szczęśliwie w tym przypadku producent nie szukał oszczędności. Jak widać na załączonych poniżej klatkach z nagrań, ostrość wypada dobrze w całości kadru. Czytelność kluczowych elementów jest zachowana na zaskakująco dobrym poziomie. Uwagę zwracają doskonale widoczne tablice rejestracyjne.
Stopklatki wycięte z nagrań wykonanych kamerą. Kliknij aby powiększyć.
Przekonaj się jaka jest rzeczywista jakość nagrań, pobierając surowe pliki zarejestrowane bezpośrednio przez kamerę, opublikowane na dysku Google.
Różnice pomiędzy modelami
Jedyną różnicą konstrukcyjną pomiędzy Mio Mivue C440 i C450 jest obecność modułu GPS w wyższym modelu. Dzięki temu C450 lepiej sprawdzi się w charakterze wsparcia kierowcy. Dzięki modułowi GPS możliwy jest zapis prędkości na nagraniu z możliwością wyłączenia, i synchronizacja daty i godziny z satelity. Dzięki wbudowanemu w kamerę modułowi GPS, który nanosi współrzędne geograficzne nigdy nie będziesz miał problemu z odnalezieniem miejsca, w którym doszło do zdarzenia drogowego. Co więcej kamera Mio MiVue C450 pomoże uniknąć kłopotliwych sytuacji, ostrzegając nas o fotoradarach. Funkcja nie gwarantuje wprawdzie 100 procentowej skuteczności, ponieważ działa na tyle dokładnie, na ile dokładna jest udostępniana nieodpłatnie przez producenta baza fotoradarów. Jednak w wielu sytuacjach potrafi podpowiedzieć, kiedy zdjąć nogę z gazu.

Podsumowanie i ocena końcowa
Obie kamery zapewniają dobrą relację jakości do ceny. Są solidnie zbudowane, ich obsługa i użytkowanie nie nastręczają problemów. Jakość nagrań broni się w swoim segmencie cenowym, zapewniając dobrą widoczność i nienaganną czytelność tablic rejestracyjnych.
Jednak współczesna kamera samochodowa to nie tylko prosta rejestracja obrazu, ale również systemy wsparcia kierowcy. Dlatego dzięki dodatkowej funkcjonalności zapewnianej przez moduł GPS za bardziej godną polecenia opcję należy uznać model C450.
Mio MiVue C440
jakość wykonania
nagrania w dzień
nagrania w nocy
funkcje dodatkowe
Mio MiVue C450
jakość wykonania
nagrania w dzień
nagrania w nocy
funkcje dodatkowe
