Producenci kamer samochodowych nieprzerwanie ulepszają swoje produkty. Stosują coraz nowsze matryce, chipsety o wyższej mocy obliczeniowej oraz ulepszają stosowane układy optyczne. Niezwykle wiele daje również udoskonalanie oprogramowania. Łącząc wszystkie te elementy otrzymujemy lepsze produkty, w postaci nowocześniejszych wideorejestratorów. Jednak tylko bardzo niewielki odsetek kamer samochodowych nadaje się do pracy w najcięższych warunkach. Kamery takie umieściliśmy w kategorii Super HDR.

HDR w praktyce
Tryb HDR polega na przetwarzaniu obrazu z kilku klatek jednocześnie, celem poprawienie czytelności na tej finalnej. Innymi słowy kamera nagrywa więcej obrazów, które różnią się ekspozycją, które następnie “w locie” składa dając obraz, który możemy później oglądać. Ma to na celu poprawę czytelności w warunkach występowania w obrębie kadru jasnych i ciemnych elementów. HDR dostępny jest w wielu modelach i potrafi poprawić czytelność przykładowo przy wyjeździe z zacienionego parkingu podziemnego, na nasłonecznioną ulicę. To znakomite rozwiązanie. Niestety nie wszystkie kamery posiadające tryb HDR radzą sobie w najtrudniejszych warunkach, za jakie uznać można rozpoznawanie tablic rejestracyjnych po zmroku. Tablica wymijanego pojazdu odbija światło lamp samochodowych, dodatkowo widoczna jest jedynie krótką chwilę, ze względu na różnicę prędkości pojazdów. Tylko nieliczne rejestratory dają w takich warunkach szansę na uzyskanie czytelnego nagrania rejestracji. Modele które to potrafią nazwaliśmy kamerami Super HDR.
Rozpoznawanie tablic w warunkach miejskich
Kamery z trybem Super HDR radzą sobie bardzo dobrze po zmroku, w czasie jazdy miejskiej. Naturalnie skuteczność rozpoznawania tablic nie jest stuprocentowa. Nawet najlepsza kamera nie gwarantuje, że każda tablica będzie zawsze wyraźna. Jednak powtarzalność, z jaką najlepsze modele radzą sobie w tych warunkach robi wrażenie.
Stopklatki wycięte z nagrań wykonanych kamerami. Kliknij aby powiększyć.
Rozpoznawanie tablic poza miastem
Rozpoznawanie tablic w czasie jazdy podmiejskiej to jeszcze wyżej podniesiona poprzeczka. Należy zwrócić uwagę, że światła jest jeszcze mniej, a same pojazdy poruszają się szybciej. Jednak nawet i w tych najtrudniejszych warunkach odczytywanie tablic rejestracyjnych jest możliwe! Ponownie nie ze stuprocentową skutecznością, jednak odsetek wyraźnych klatek jest na tyle znaczący, że daje szansę na identyfikację pojazdów. Stanowi to kolejny krok w rozwoju wideorejestratorów.
Stopklatki wycięte z nagrań wykonanych kamerami. Kliknij aby powiększyć.
Podsumowanie
Kamery Super HDR stanowią nowy wyznacznik jakości i czytelności nagrań. Mamy nadzieję, że pojawianie się na rynku takich modeli to początek stałego trendu. Chętnie widzielibyśmy więcej nowości idących tym tropem, które przysłużą się do poprawy jakości nagrań. Czytelne nagrania są przecież tym, na czym wszystkim najbardziej zależy.