Koszyk
Nextbase 622GW pano

Nextbase 622GW – nowość z segmentu premium

Nextbase 622GW pano

Nextbase to nowy gracz na polskim rynku kamer samochodowych. Debiutant przygotował całą gamę 6 wideorejestratorów z różnych segmentów cenowych. W pierwszej kolejności pragnę wziąć na tapet flagowy model Nextbase 622GW. Kamera ta jest bardzo ciekawą propozycją z wysokiej półki, która łączy sprawdzone rozwiązania, z innowacyjnością.

Budowa

Kamera wykonana jest z bardzo wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Sprawia wrażenie solidnego monolitu. Gniazda zaślepione są gumowymi zaślepkami, natomiast 2 dostępne przyciski cechują się pewnym, dobrze wyczuwalnym skokiem. Większy z nich, dostępny pod wyświetlaczem, służy do nagrywania plików awaryjnych, które zostaną zabezpieczone przed zapisaniem. Mniejszy, znajdujący się z boku urządzenia służy do jego włączania. Na co dzień nie będziemy z niego korzystać, jednak może być przydatny, jeśli zechcemy użyć kamery po odpięciu od źródła zasilania. Dzięki wygodnemu sposobowi odczepiania i wbudowanemu akumulatorowi model ten sprawdzi się dobrze jeśli zajdzie potrzeba nagrania czegoś poza pojazdem. Kamera umożliwi wtedy zapis ok. 15 minut nagrań (zmierzony czas nagrywania w temperaturze pokojowej był nawet dłuższy i wyniósł trochę ponad 23 minuty).

Aktywny uchwyt i hybrydowy system montażu 

Kamera mocowana jest za pomocą aktywnego uchwytu mocującego. Oznacza to, że przewód zasilający możemy w łatwy sposób wpiąć w uchwyt, z którego to będzie przesyłane zasilanie do modułu kamery. Dzięki temu zyskujemy estetyczny sposób zaaranżowania przewodów, a także wygodę, ponieważ łatwiej jest wypiąć sam moduł kamery. Kamera posiada dodatkowe gniazdo zasilania w module głównym, którego możemy opcjonalnie użyć w razie potrzeby, a które normalnie będzie pozostawało zasłonięte za pomocą gumowej zaślepki.

Sam aktywny uchwyt mocujący posiada dwa dołączone do zestawu adaptery, dzięki którym możemy zamocować go za pomocą przyssawki zapewniającej łatwy demontaż, lub za pomocą taśmy dwustronnej, zapewniającej niezwykle solidne mocowanie. Zmiana sposobu mocowania jest niezwykle prosta i wymaga beznarzędziowej wymiany elementu uchwytu. 

W odczepianiu kamery niezwykle pomaga system łączenia modułu kamery z uchwytem. Oparty jest on o bardzo silny magnes, a dzięki nienagannemu spasowaniu elementów całość łączy się w sposób niebudzący obaw o pewność połączenia, przy zachowaniu możliwości prostego demontażu.

Nextbase 622GW pano

Sposób zasilania

Kamera zasilana jest za pomocą litowo-jonowej baterii o pojemności 370mAh. W zestawie znajdziemy ładowarkę samochodową z przewodem mini-USB o długości ok. 4 metrów. Zalecany zakres temperatur, w których możemy używać kamery to od -20°C do 45°C.

Wyświetlacz

Tył urządzenia wypełnia ekran dotykowy o przekątnej aż 3 cali. Ekran cechuje się wysoką jasnością, a dzięki rozdzielczości 960 x 480 pikseli i wykonaniu w technologii IPS treści są bardzo wyraźne. Pokryty jest on tworzywem sztucznym, a reakcja na dotyk odbywa się w zadowalającym tempie. 

Nextbase 622GW pano

Optyka

Kamera może pochwalić się niezwykle jasnym obiektywem ze światłem o fenomenalnej wartości F/1.3. Kąt widzenia wynosi dobre 140 stopni. Natomiast to, czym Nextbase 622GW wyróżnia się spośród innych kamer to obecność filtra polaryzacyjnego, który stanowi integralną część obiektywu. Dzięki temu jest on zamocowany niezwykle pewnie, a pierścień obrotu pracuje przyjemnie miarowo i z należytym oporem, nie dając obaw o możliwość przypadkowego przesunięcia. Filtr sprawdza się w eliminowaniu niechcianych odbić, a spadek światła wynikający z jego zastosowania rekompensuje wspomniana wcześniej bardzo jasna optyka. 

Nextbase 622GW pano

Jakość nagrań

Kamera potrafi rejestrować bogate w detale nagrania w rozdzielczości 4K przy 30 klatkach na sekundę. Przy dobrych warunkach oświetleniowych ilość szczegółów robi duże wrażenie. W warunkach nocnych naturalnie jakość ulega zauważalnej degradacji, jednak na tle konkurencji wciąż prezentuje dobry poziom. Cieszy zminimalizowanie odbić ze względu na zastosowany filtr polaryzacyjny

Wrażenie robi też opcja zapisu 2.5K przy 60fps, a także możliwość zapisu w zwolnionym tempie przy rozdzielczości FHD w 120fps.

Stopklatki wycięte z nagrań wykonanych kamerą. Kliknij aby powiększyć.

Stabilizowane nagrania

Jeśli podróżujemy po wyboistych drogach możemy docenić innowacyjną funkcję elektronicznej stabilizacji nagrań. Jest to unikalne rozwiązanie w świecie kamer samochodowych, a znane jest już z kamer sportowych, dronów i smartfonów.

Po uaktywnieniu tej funkcji można odnieść wrażenie, że pojazd bardziej płynął, niż poruszał się na kołach. Jeśli efekt ten wyda nam się nienaturalny, lub też przemieszczamy się raczej po dobrej jakości drogach, można łatwo wyłączyć tę funkcję w menu kamery. 

Stabilizacja jest dostępna dla rozdzielczości 4K

Bogate funkcje dodatkowe

Kamera wyróżnia się na tle innych produkt pod względem dodatkowych, często pionierskich rozwiązań. Oprócz omawianych już powyżej w postaci elektronicznej stabilizacji i wbudowanego filtra CPL, kamera robi wrażenie rozbudowanym trybem SOS, kompatybilnością z asystentką głosową Amazon Alexa, a także funkcjonalną aplikacją

Funkcja SOS

Nextbase 622GW potrafi sama wezwać służby ratownicze w momencie wypadku. Ponadto kamera prześle wtedy do służb dane o lokalizacji. W przypadku wykrycia potencjalnie niebezpiecznego zdarzenia inicjowany jest proces powiadamiania, który jednak kierowca może przerwać w czasie 120 sekund, jeśli uzna, że alarm jest niepotrzebny. 

Aby funkcja mogła poprawnie zadziałać, wymagane jest posiadanie sparowanego z kamerą telefonu, a także subskrypcja w serwisie producenta. Pierwsze 3 miesiące subskrypcji jest darmowe. 

Nextbase 622GW pano

Obsługa głosowa

Kompatybilność z ekosystemem Amazon Alexa stanowi cechę unikatową wśród kamer samochodowych. Nextbase 622GW potrafi dodatkowo zarządzać innymi urządzeniami zgodnymi z tym systemem, odbierać rozmowy, odczytywać wiadomości, zarządzać odtwarzaczem muzyki.

Pewną niedogodność stanowić może znikoma popularność Alexy w warunkach polskich  oraz konieczność wydawania polecań w języku angielskim.  

Nextbase 622GW pano

Aplikacja na telefon

Obsługę kamery ułatwia funkcjonalna aplikacja. Jest ona spolszczona i charakteryzuje się przyjazną obsługą. Pozwala na łatwe aktualizowanie urządzenia, oferuje funkcję podglądu zdalnego obrazu z kamery, a także pozwala na proste zarządzanie biblioteką nagrań, wraz z pobieraniem ich bezpośrednio do pamięci telefonu. Kamera zapamiętuje wcześniej podłączony telefon, dzięki czemu jego ponowne łączenie jest błyskawiczne i automatyczne po włączeniu aplikacji.  Aplikacja MyNextbase Connect dostępna jest na systemy Android i iOS

nextbase app 622gw

Aplikacja na komputer

Producent udostępnia również aplikację MyNextbase Player dla systemów Windows oraz macOS. W aplikacji możemy odtwarzać nasze nagrania, śledzić przebytą trasę, a także prędkość samochodu, czy przeciążenia, które zostały w czasie jazdy zarejestrowanie przez G-Sensor. Nagrane klipy możemy udostępniać bezpośrednio do chmury Nextbase, w której mogą nieodpłatnie pozostawać przed 30 dni. Dodatkowo aplikacja umożliwia aktualizowanie kamery. 

Podsumowanie i ocena końcowa

Flagowa kamera Nextbase stanowi niezwykle ciekawą propozycję z wysokiej półki. Kamera wyróżnia się głównie pod względem funkcjonalności dodatkowej. Możliwość wezwania pomocy w wypadku wypadku, zgodność z asystentką głosową, wbudowany filtr polaryzacyjny, elektroniczna stabilizacja nagrań, czy wysoka jakość plików zapisywanych w 4K to najważniejsze atuty urządzenia. Kamera zadowoli odbiorcę który oczekuje, aby kamera oferowała zdecydowanie więcej, niż tylko zapis nagrań dokumentujących przebieg jazdy. Ocena końcowa byłaby jeszcze wyższa, gdyby producent pokusił się o aktualizację wprowadzającą funkcję HDR, która jeszcze podniosłaby jakość nagrań w warunkach nocnych. 

Nextbase 622GW

4.5/5
jakość wykonania
5/5
nagrania w dzień
4.5/5
nagrania w nocy
3.5/5
funkcje dodatkowe
5/5
Dodaj komentarz
Doświadczenie i specjalizacja

W branży samochodowych rejestratorów jazdy działamy nieprzerwanie od 2014 roku.

Darmowa dostawa 24h

Zamówienia powyżej 1000 zł dostarczamy do paczkomatów InPost bezpłatnie.

Zakupy bez ryzyka

Masz aż 20 dni od otrzymania przesyłki na bezkosztowy zwrot zamówienia.

Bezpieczne płatności online

Zapłać szybko i bezpiecznie przelewem, BLIK'iem, kartą lub poprzez Google / Apple Pay.