Kategorie artykułów
Wybrane artykuły

Wyszukiwarka treści w naszym blogu:

Funkcje GPS i WiFi w kamerach samochodowych

9
Funkcje GPS i WiFi w kamerach samochodowych

Znacząca większość modeli wideorejestratorów samochodowych w naszej ofercie posiada wbudowane modułu GPS oraz WiFi. Do czego służą i jak działają? Jakie korzyści płyną z zastosowania tych modułów? Czy to tylko zbędne bajery, czy faktycznie coś przydatnego? Czy wideorejestratory mogą być połączone z siecią internet? Te zasadnicze kwestie zostaną omówione w tym poradniku. Zapraszam do lektury.

Do czego służy GPS w kamerach samochodowych?

Wbrew pozorom, wbudowany odbiornik GPS w wideorejestratorach nie ma nic wspólnego z funkcją satelitarnej nawigacji samochodowej. Do czego więc służy GPS w rejestratorze jazdy? Spełnia on trzy zasadnicze funkcje.

1) Pomiar i zapis bieżącej prędkości pojazdu - w większości modeli wideorejestratorów jazdy prędkość jest zapisywana bezpośrednio na nagraniu, aczkolwiek zwykle w ustawieniach kamery możliwe jest wyłączenie tej funkcji.

Dane GPS na nagraniu

Pomiar i zapis prędkości jest dość kontrowersyjną funkcją związaną z modułem GPS w kamerach samochodowych. Jest to swego rodzaju miecz obosieczny, bowiem w określonych okolicznościach zapis prędkości może nam zaszkodzić, a w innych - także pomóc. Wszystko zależy od kontekstu danej sytuacji.

2) Zapis bieżącej lokalizacji (współrzędnych geograficznych) pojazdu - na podstawie tych danych otwiera się możliwość odtworzenia dokładnego przebiegu trasy samochodu. Do tego celu zazwyczaj wykorzystuje się dedykowane oprogramowanie w komputerze lub smartfonie.

MiVue Manager

Precyzyjna lokalizacja GPS może mieć istotne znaczenie, gdyby np. druga strona sporu próbowała zakwestionować autentyczność i lokalizację nagrań będących dowodem w sporze. Odczytanie współrzędnych z pliku wyjaśnia te wątpliwości.

3) Automatyczna synchronizacja zegara wideorejestratora - dzięki tej funkcji nie ma potrzeby ustawiania ręcznie daty i czasu w kamerze. Wystarczy jedynie ustawić właściwą strefę czasową (w Polsce: GMT+2 latem i GMT+1 zimą) i poczekać do chwili gdy odbiornik “złapie” sygnał satelitarny, wówczas zegar zostanie automatycznie zsynchronizowany.

Warto wiedzieć, że moduły GPS w wideorejestratorach zwykle potrzebują nieco więcej czasu na tzw. “złapanie fixa”, czyli synchronizację z sygnałem satelitarnym, w porównaniu z np. smartfonami. Niekiedy pierwsze połączenie z satelitami może trwać dłuższy czas - do kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu minut. Nieco dłużej trzeba też poczekać np. pochmurne i deszczowe dni.

Do czego służą moduł WiFi i dedykowana aplikacja?

Obecność modułu komunikacji bezprzewodowej WiFi w kamerach samochodowych nie ma nic wspólnego z powszechnie stosowanymi routerami i dostępem do internetu.

Podstawowym przeznaczeniem takiego modułu jest umożliwienie połączenia bezprzewodowego kamery ze smartfonem za pośrednictwem dedykowanej aplikacji. Aplikacje te są udostępniane przez producentów bezpłatnie w popularnych sklepach typu Google Play czy Apple Appstore. Po pobraniu aplikacji należy połączyć się z siecią WiFi generowaną przez kamerkę (najczęściej hasłem do sieci jest ciąg cyfr 12345678), a następnie uruchomić aplikację.

Aplikacja na smartfon

Typowo taka aplikacja oferuje trzy zasadnicze funkcjonalności:

1) Podgląd obrazu z kamery na żywo w czasie rzeczywistym - ta funkcja jest szczególnie przydatna w przypadku kamer samochodowych bez wyświetlacza LCD i pomaga w ustawieniu poprawnego kadrowania nagrywanego obrazu.

2) Zmiana ustawień wideorejestratora - z poziomu smartfona możemy zmienić wszystkie ustawienia kamerki, np. tryb i rozdzielczość nagrywania, czułość G-Sensora, sformatować kartę pamięci czy też zsynchronizować zegar smartfona z kamerą.

3) Podgląd i pobieranie nagrań z kamery - to kluczowa funkcja każdej aplikacji, bowiem umożliwia szybkie obejrzenie i skopiowanie kluczowych nagrań wideo z kamery do pamięci smartfona, a następnie ich dalsze udostępnienie. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza na miejscu kolizji, gdy chcemy "na szybko" odtworzyć i pokazać nagranie przebiegu zdarzenia na ekranie smartfona, np. policjantowi.

Funkcja WiFi

Tutaj uwaga i jednocześnie wskazówka - z uwagi na objętość plików video, czas pobierania danych poprzez WiFi może być dość długi. Dlatego w ustawieniach wideorejestratora warto ustawić możliwie najkrótszy okres nagrywania pojedynczych klipów video w pętli (np. 1 min.), aby każdy z plików “ważył” jak najmniej.

W tym kontekście warto też zwrócić uwagę na modele kamer z dwuzakresowym modułem WiFi (2.4/5 GHz), bowiem przesył danych w częstotliwości 5 GHz jest znacznie szybsze niż w 2.4 GHz (przy czym naturalnie smartfon też musi obsługiwać tę czestotliwość).

Funkcjonalność aplikacji nie jest ograniczona wyłącznie do wymienionych powyżej trzech głównych funkcjonalności. Niektórzy producenci oferują dodatkowe funkcje w aplikacjach, np. opcję uaktualnienia oprogramowania kamery, dziennik tras przejazdu czy opcję obsługi akcesoriów dodatkowych kamery (np. moduł 4G/LTE).

Jak działa kamera samochodowa w internetowej "chmurze"?

Coraz większą popularność zyskują wideorejestratory w funkcjami "chmurowymi" - czyli z opcją zdalnego połączenia przez internet.

Jak to działa? Kamera samochodowa łączy się z siecią internet za pośrednictwem sieci 4G/LTE. Dzięki takiemu połączeniu, aplikacja w smartfonie użytkownika może komunikować się z kamerą nie tylko w bezpośrednim jej sąsiedztwie, ale także poprzez internetową "chmurę" - dosłownie z dowolnego miejsca na Ziemi.

BlackVue Cloud

Dodatkowym benefitem takiego połączenia jest m.in. opcja wysyłania przez kamerę alertów do aplikacji użytkownika - na przykład po wykryciu wstrząsu podczas postoju. W tej sytuacji użytkownik może bezpośrednio z aplikacji sprawdzić podgląd na żywo z kamery, bądź odtworzyć nagranie parkingowe - wszystko przez internet, bez konieczności bezpośredniej obecności przy samochodzie.

Sprawdź wideorejestratory w "chmurze" 4G/LTE

Komentarze do wpisu (9)

28 marca 2021

Informację bardzo przydatne. Artykuł napisany prostym językiem.

15 maja 2021

super strona

20 lipca 2021

Pytanie dlaczego wi-fi non stop trzeba ustawiać przy uruchamianiu? To bez sensu

24 sierpnia 2021

Witam. Jaka videorejestrator warto wybrac do auta w cenie ok 300-350zl? Warto wybierac opcje z tylnią kamerą, czy to raczej zbedny wydatek? Po lekturze netu zastanawiam sie nad modelami: 70mai PRO Plus+ A500S Navitel R5 GPS DDPAI MOLA N3 VVCAR D135

29 listopada 2021

Kupilem u Panstwa 70mai i pojawil sie problem, Jak kozystac z internetu przy jednoczesnie wlaczonym wifi?Telefon laczy sie z wifi kamery, mam komunikat iz internet jest niedostepny ,wlaczam internet komorkowy i lipa...Wlaczone wifi nie pozwala mi sie kozystac z internetu.Jak to rozwiazac? -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: Nie jest to możliwe. Możliwe jest połączenie z kamerą poprzez WiFi lub połączenie komórkowe z siecią Internet.

8 marca 2022

Mam ten sam problem z camerką TrueCam M9 co kolega Darek Wifi się łączy ale nie ma internetu jak rozwiązać ten problem czy mam zwrócić camerkę do sklepu. -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: Kamera z modułem WiFi do komunikacji ze smartfonem nie wykorzystuje sieci Internet. Funkcja WiFi wykorzystuje protokół połączenia punkt-punkt.

14 kwietnia 2022

Do użytkowników wyżej. A widzicie np. Viofo z WiFi nie ma tego problemu. Rzecz w tym, że jeśli smartfon jest podłączony do WiFi to jest to jednocześnie preferowane połączenie z internetem, Aplikacja od Viofo instaluje przy okazji wewnętrzny tunel VPN w smartfonie, dzięki czemu po podłączeniu do WiFi kamery nie tracimy połączenia z internetem, A sama apka od Viofo nawet to wykorzystuje np. sprawdzając czy nie ma dostępnego nowszego firmware dla kamery. Polecam.

23 grudnia 2022

Posiadam kamerę xblitz z10 slim. Pobrałam aplikacje roadcam ze sklepu. Kamera działa tylko stojąc pod domem gdzie łapie Wi-Fi. Po przełączeniu się na sieć komórkową zawiesza się i nie chce się włączyć obraz na telefonie.

27 listopada 2023

Czy wideorejestrator może się połączyć z ruterem Wi-Fi stacjonarnym jeżeli jest w zasięgu tego rutera -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: Niektóre urządzenia od VIOFO posiadają tzw. WiFi Station Mode, gdzie po aktywacji tego trybu istnieje możliwość połączenia z lokalną siecią WiFi. Zasada działania ujęta została m.in. w artykule: https://viofo.com/blog/how-to-switch-a129-dash-camera-to-wifi-station-mode-with-app-b54.html (treść w języku angielskim).

Biuro Obsługi Klienta:

Telefon: 68 411 41 71 (dni robocze 10-16)

bok@wr24.pl (dni robocze 9-17)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium